SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE
sprawozdanie z realizacji podjętych działań
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH im. Wł. St. Rejmonta w SZYDŁOWIE
2009 - 2012 Promocja zdrowia to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem i doskonalenie swego zdrowia. Celem nadrzędnym w promocji zdrowia, jest kształtowanie u ludzi zachowań (stylu życia) i warunków sprzyjających zdrowiu, jego poprawie i ochronie. SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - trzy główne cechy:
- Edukacja prozdrowotna w ramach programu nauczania i wychowania.
- Uwzględnienie zdrowia w życiu szkoły - tzw. etos zdrowia w szkole - troska o dobre samopoczucie uczniów i pracowników.
- Współdziałanie szkoły z rodziną i społecznością lokalną.
Edukacja prozdrowotna - niezbędny element promocji zdrowia - jest to proces, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i innych. Aby osiągnąć ten cel, aby wspólnie tworzyć zdrowe i bezpieczne środowiska fizyczne i społeczne - promować zdrowie należy:
- zapewnić sprzyjające zdrowiu środowiska fizyczne pracy i nauki (budynek, rekreacja, bezpieczeństwo...),
- kształtować u uczniów i pracowników szkoły poczucie odpowiedzialności za zdrowie,
- zachęcać do zdrowego życia oraz stworzyć uczniom i pracownikom realne i atrakcyjne możliwości dokonywania zdrowych wyborów,
- umożliwiać uczniom rozwój ich potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz wzmacniać poczucie własnej wartości,
- kształtować dobre relacje między: pracownikami i uczniami, samymi uczniami, szkołą i rodzicami oraz społecznością lokalną,
- planować wszechstronną edukację prozdrowotną z zastosowaniem metod aktywizujących uczniów,
- wyposażyć uczniów wiedzę i umiejętności, niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz poprawy i ochrony środowiska fizycznego.
CEL GŁÓWNY Kształtowanie motywacji wiedzy i umiejętności zdrowego stylu życia, a także podejmowanie działań na rzecz zdrowia własnego i innych. CELE SZCZEGÓŁOWE
- „Wiem co jem”- poprawa sposobu odżywiania.
- „Dbam o siebie” – higiena skóry, jamy ustnej, profilaktyka.
- „Żyjmy zdrowo – bo sportowo” – zwiększenie aktywności fizycznej.
- „Uzależnieniom mówimy – NIE” – zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
- „Młoda krew ratuje życie” – udział w akcjach krwiodawstwa.
- „Myśląc o przyszłości chrońmy przyrodę” – dbanie o środowisko.
- „Nie daj się bezrobociu” – świadome planowanie kariery.
- „Pomagam więc jestem” – sprawdzamy się przez pomaganie.
Sposoby realizacji programu
- Rozmowy prowadzone z młodzieżą na lekcjach wychowawczych.
- Lekcje tematyczne na przedmiotach: biologia (zdrowie), chemia (zdrowie, ochrona środowiska), podstawy żywienia i higieny (zdrowie), technologia gastronomiczna (zdrowie), produkcja roślinna i zwierzęca (zdrowie, ochrona środowiska).
- Spotkania z pielęgniarką szkolną.
- Spotkania z pedagogiem szkolnym.
- Organizowanie spotkań z zaproszonymi gośćmi.
- Spotkania ze szkolnym doradcą zawodowym.
- Gazetki ścienne.
- Plansze, ulotki, plakaty.
- Festiwale szkolne.
- Udział w konkursach.
- Rajdy rowerowe.
- Imprezy sportowe.
- Udział w ogólnopolskich akcjach i programach.
REALIZACJA ZAMIERZONYCH CELÓW
„WIEM CO JEM”
„Pamiętajmy o codziennym spożywaniu owoców i warzyw” –cykliczna akcja organizowana przez uczniów klas gastronomicznych polegająca na przynoszeniu owoców i warzyw i częstowaniu nimi wszystkich uczniów i pracowników szkoły, rozdawanie opracowanych ulotek na temat roli owoców i warzyw w codziennym odżywianiu.
Organizowane są spotkania przedstawiciela WODR p. Babczyńskiej z rodzicami na którym omawiane są zasady właściwego odżywiania połączone ze wspólnym przyrządzaniem potraw.
Dla uczniów, rodziców i zaproszonych gości odbyło się spotkanie z p.A.Bartosikiem pracownikiem WODR specjalistą ds. ekologii, na którym poruszane były zagadnienia „zdrowej żywności”.
Uczniowie klas gastronomicznych uczestniczą w spotkaniach z wolontariuszami z Norwegi, Hiszpanii, Włoch, Łotwy, Turcji, Niemiec na których poznają kuchnie świata, prezentują polskie potrawy i rozmawiają o odżywianiu młodzieży w tych krajach.
Uczniowie i ich rodzice uczestniczyli również w prezentacji na temat właściwego odżywiania, przygotowywania posiłków, roli witamin i składników mineralnych w żywieniu młodzieży przygotowanej przez nauczycieli szkoły.
Przygotowany został przez uczniów klas gastronomicznych „Tydzień Zdrowia” (plakaty, ulotki, rozdawanie owoców), zakończony konkursem wiedzy o racjonalnym odżywianiu dla uczniów uczących się w innych zawodach.
Przeprowadzona została lekcja – warsztaty z udziałem młodzieży niepełnosprawnej ze specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Tryb. pt. ”Wspólnie odkryjmy tajniki Kuchni Polskiej” służąca integracji młodzieży niepełnosprawnej z ich pełnosprawnymi rówieśnikami.
Tematy dotyczące właściwego odżywiania i skutki jego braku realizowane są na godzinach wychowawczych, lekcjach przedmiotowych, spotkaniach z pielęgniarką szkolną i opracowywane są w formie gazetek ściennych.
„DBAM O SIEBIE”
Braliśmy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Powiedz NIE trądzikowi” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, którego celem było propagowanie wśród młodzieży zasad zdrowego odżywiania, higieny i konsultacji lekarskich. Młodzież mogła również skorzystać z darmowej konsultacji dermatologicznej.
„Ciesz się każdą chwilą życia bez AIDS” – udział w wojewódzkim konkursie plastycznym ogłoszonym z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS. Uczestnicy projektowali logotyp Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS.
Zorganizowana została również akcja „Test na HIV – test na odpowiedzialność”, gdzie poprzez plakaty, gazetki i ulotki młodzież informowała jak nie dać się zarazić, gdzie wykonać badania, gdzie szukać pomocy.
Odbywają się cyklicznie spotkania z pielęgniarką na temat czystości skóry i jamy ustnej, prawidłowej postawy, samobadania piersi wraz z instruktarzem, zapobieganie chorobom zakaznym.
Uczestniczymy również w dwóch programach profilaktycznych: „Wybierz życie – pierwszy krok” program profilaktyczny dotyczący raka szyjki macicy i „Rak piersi problemem rodzinnym”
Wybrani uczniowie badali poziom hałasu w różnych miejscach szkoły, w gimnazjum i poza szkoła, a uzyskane wyniki przedstawili na Festiwalu Nauki wraz z pogadanką na temat szkodliwości hałasu na organizm ludzki, zwłaszcza młodzieży, ze skutkami i możliwością chronienia się przed nim.
Braliśmy udział w kampanii społecznej „Widzę i reaguję” pod patronatem Urzędu Miasta, w której młodzież uczestniczyła w prelekcji dotyczącej zagrożeń występujących w środowisku szkolnym i zachowań prewencyjnych, testach sprawnościowych, konkursie poświęconym bezpieczeństwu w szkole.
W ramach godzin wychowawczych omawiane są zagadnienia radzenia sobie ze stresem, agresją, sposoby spędzania wolnego czasu, bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą.
Nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie uczestniczyli w szkoleniu „ Pierwsza pomoc przedmedyczna”.
„ŻYJMY ZDROWO – BO SPORTOWO”
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami corocznie uczestniczą w „Gwieździstym Rajdzie Rowerowym” organizowanym z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Udział w nich, obok aktywności sportowe, uczy samodyscypliny, odpowiedzialności i propaguję ideę ochrony środowiska. Nauczyciele również dają przykład propagując sport i ochronę środowiska zamieniając samochód na rower jako środek lokomocji, którym dojeżdżają do szkoły.
Rokrocznie bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji „Cała Polska Biega” w Spale promując w ten sposób zdrowy styl życia, a także w „Biegu Trybunalskim” i biegach przełajowych organizowanych przez OSiR w Piotrkowie Tryb.
Jesteśmy organizatorem: wewnątrzszkolnych rozgrywek w grach zespołowych, mistrzostw szkoły w skoku wzwyż, turniejów w tenisie stołowym.
Uczestniczymy w: Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego, Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w piłce siatkowej, ręcznej, koszykowej, nożnej.
Uczestniczymy w: Ogólnopolskich Halowych Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce w Spale i w Łodzi.
Nauczyciele wych. fizycznego prowadzą również dla młodzieży zajęcia przy muzyce i zajęcia sportowo-rekreacyjne mające na celu aktywne spędzanie wolnego czasu i podniesienie ich sprawności fizycznej.
„UZALEŻNIENIOM MÓWIMY NIE”
Szkoła współpracuje z Krakowskim Biurem Promocji Kultury w ramach której młodzież uczestniczy w spektaklach - spotkaniach profilaktycznych. Tematyka dotychczasowych spotkań dotyczyła:
niebezpieczeństw wiążących się z eksperymentowaniem przez młodych ludzi substancjami psychoaktywnymi,
cyberzagrożeń,
relacji wśród młodzieży,
sposobów rozwiązywania trudnych problemów,
konsumpcjonizmu wśród młodzieży,
postaw pożądanych społecznie,
przemocy domowej.
W ramach obchodów „Dnia bez papierosa” uczniowie zorganizowali akcję „Zrób sobie przerwę na ….rzodkiewkę” mającą na celu przeciwstawieniu się paleniu papierosów , rozdawała również ulotki dla uczniów i rodziców pt:„7 powodów żeby rzucić palenie. Przeprowadzone zostały na temat szkodliwości palenia pogadanki na lekcjach wychowawczych przez wychowawców i pedagoga.
Przeprowadzone zostały spotkania z pedagogiem na temat:
- „Stop dopalaczom – biorąc nie jesteś sobą”
- „Zagrożenia płynące z Internetu”
Na godzinach wychowawczych podejmowana była tematyka narkotyków, dopalaczy, alkoholu, cyberprzemocy, agresji, konfliktów z rówieśnikami. O skutkach uzależnień informowały również gazetki ścienne.
Nauczyciele i pracownicy szkoły aktywnie uczestniczyli w szkoleniach na temat dopalaczy i cyberprzemocy.
„MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”
W 2009 r. obyła się prelekcja p.J. Kazimierczaka – Prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Piotrkowie Tryb. na temat krwiodawstwa w kraju i o znaczeniu tego daru dla życia ludzi. Od tego czasu młodzież naszej szkoły i absolwenci systematycznie i aktywnie biorą udział w akcji krwiodawstwa organizowanej dwukrotnie w każdym roku szkolnym. Przed każdorazowym oddaniem krwi młodzież badana jest przez lekarza i dzięki temu wykryto u niektórych uczniów anemię i chorobę serca co przyczyniło się do podjęcia leczenia. W trakcie badania i rozmowy z lekarzem młodzież dostaje wiele cennych wskazówek na temat zdrowia i sposobu dbania o siebie.
„MYŚLĄC O PRZYSZŁOŚCI CHROŃMY PRZYRODĘ”
Co roku młodzież bierze udział w akcji „Sprzątanie Świata” porządkując tereny przyszkolne oraz tereny gminne. Młodzież i pracownicy szkoły opiekują się parkiem sąsiadującym ze szkołą wykonując w nim prace porządkowe i pielęgnacyjne.
Wychowawcy i nauczyciele systematycznie podejmują tematykę ochrony środowiska na swoich lekcjach.
Wytypowani uczniowie opracowali i przedstawili młodzieży i zaproszonym rodzicom prezentację pt. „Co wiemy o zanieczyszczeniach środowiska”, w której obok przyczyn i skutków zanieczyszczeń przedstawione były metody i sposoby dbania o środowisko w którym żyjemy.
O problemie ochrony środowiska informują gazetki ścienne.
„NIE DAJ SIĘ BEZROBOCIU”
W szkole działa Szkolny Ośrodek Kariery” gdzie prowadzone są warsztaty aktywizujące i przygotowujące do świadomego planowania kariery, kształcące umiejętności twórczego i logicznego myślenia, współpracy, otwartości, planowania dla uczniów. Prowadzone są konsultacje z uczniami klas maturalnych dotyczące wyboru kierunków studiów i dalszej drogi kształcenia. Ośrodek współpracuje z wyższymi uczelniami z Łodzi, z CIiPKZ, z CEiPMOHP w Piotrkowie Tryb.
„POMAGAM WIĘC JESTEM”
Braliśmy udział w następujących akcjach:
- WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
- ZBIÓRKA NAKRĘTEK NA POMOC DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
- „POMÓŻ I TY” NA RZECZ FUNDACJI DLA OSÓB NIEWIDOMYCH.
- ZBIÓRKA PIENIĘDZY I ZAKUP SPRZĘTU DLA ZSZ W BOGATYNI – POMOC DLA POWODZIAN
- ZBIÓRKA PIENIĘDZY I DARÓW DLA DOMU MAŁEGO DZIECKA W PIOTRKOWIE TRYB.
- ZBIÓRKA PIENIĘDZY I DARÓW DLA DOMU DZIECKA W SULEJOWIE.
- ZBIÓRKA KSIĄŻEK DLA DZIECI Z PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 15 W PIOTRKOWIE TRYB.
Nasza szkoła prowadziła również dwa projekty COMENIUS. Pierwszy z nich obejmował tematykę zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia i opierał się głównie na zajęciach sportowych, przygotowywaniu zdrowych posiłków oraz aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Drugi powyrównywanie szans i sytuacja osób niepełnosprawnych w poszczególnych szkołach i krajach. W projektach tych współpracowaliśmy za szkołami z Litwy, Włoch, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Hiszpanii. Międzynarodowe spotkania dają szanse poznawania ciekawych miejsc, promowanie swojego kraju i regionu, poznania nowych ludzi ich tradycji i kultury, nawiązywania międzynarodowych znajomości. |