Prognoza na wakacje 2016
Lato 2015 zapisało się jako najcieplejsze w historii pomiarów oraz jako najsuchsze od co najmniej 9 lat. Zarówno w czerwcu jak i w lipcu średnia temperatura była wyższa od normy wieloletniej, a opady były o połowę niższe od normy. Natomiast sierpień był rekordowo upalny i suchy-średnia temperatura była wyższa od normy aż o ponad 5oC, a opadów prawie nie było. Skutkiem tego była dotkliwa susza. A jakie będą wakacje w tym roku??
Meteorolodzy biorą pod uwagę dwa scenariusze pogody na nadchodzące lato. Jeden mówi, że w tym roku praktycznie nie będzie upałów i należy przygotować się na deszczową pogodę. Jednak, biorąc pod uwagę, że w maju docierały do Polski niże, które miały przynieść dużo deszczu, a ostatecznie opadów i tak było niezbyt dużo, to ta wersja jest mało prawdopodobna. Według amerykańskich stacji meteorologicznych lato w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej ma być ponownie upalne, ale nie tak suche jak w ubiegłym roku ze względu na dużą ilość gwałtownych burz. Jednak w tym roku największe upały mają być w lipcu. W Europie Środkowej spodziewane są miejscami temperatury dochodzące nawet do 40oC. Bardzo deszczowo i zimno ma być w krajach Europy Zachodniej. We Francji, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Irlandii synoptycy spodziewają się powodzi. Ta wersja prognozy jest najbardziej prawdopodobna. Urlop podobno najlepiej planować na Bałkanach, gdzie ma być gorąco i sucho, oraz w Hiszpanii, gdzie będzie sucho i ciepło, ale nie upalnie.
A czego dokładnie można spodziewać się w Polsce?
CZERWIEC
Pierwsze dni lata, które rozpocznie się 21 czerwca, będą stopniowo coraz cieplejsze, aż w końcu zrobi się upalnie w całym kraju. W sobotę, czyli pierwszego dnia wakacji, wszędzie będzie powyżej 30oC, a na południu naszego kraju termometry mogą pokazać nawet 35oC. Do tego dnia raczej nie będzie padać. Ale już w nocy z soboty na niedzielę i w niedzielę będzie przechodził nad Polską od południowego-zachodu dość aktywny niż, który w połączeniu z tak gorącym powietrzem przyniesie bardzo gwałtowne burze z bardzo intensywnym deszczem (lokalnie nawet do 50 l/m2), gradem i porywistym wiatrem do 110 km/h; nie wyklucza się również trąb powietrznych. Najgroźniejszych zjawisk spodziewać się można w województwach: dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, mazowieckim, łódzkim i podlaskim. Ostatnie dni czerwca będą chłodniejsze; nad morzem i na Pomorzu temperatura może nawet spadać poniżej 20oC, a w pozostałych regionach będzie około 20-25oC. Będzie sporo chmur i może popadać przelotny deszcz.
LIPIEC
Meteorolodzy szacują, że w lipcu w Polsce średnia temperatura może być wyższa o około 3oC. Jednak początek tego miesiąca wciąż bez upałów. W całym kraju temperatura będzie wynosiła około 25-27oC, ale podczas ciągłych opadów może być niższa. Do naszego kraju będzie napływać wtedy bardzo wilgotne powietrze z południowego-zachodu, więc ponownie pojawią się przelotne, lecz intensywne opady deszczu oraz gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem. Deszcz jest bardzo potrzebny, ponieważ w ostatnich miesiącach było go mało i obecnie w kilkudziesięciu gminach w całej Polsce już ogłoszono stan suszy rolniczej. Miejscami może spaść do 60 l/m2/dobę. Tym razem najgwałtowniejsze burze spodziewane są w województwach zachodnich, południowych i centralnych. Temperatura ma zacząć przekraczać 30oC od około 5 lipca. W kolejnych dniach ma być 32-36oC, ale bez popołudniowych i wieczornych burz się nie obędzie, które znów mogą być bardzo gwałtowne i mogą niestety występować trąby powietrzne. Upały mają potrwać do 10 lipca. Potem na kilka dni napłynie do naszego kraju powietrze z zachodu i ochłodzi się do 22-26oC, ale będzie także spokojniej. Potem ma nadejść kolejna fala dużych upałów. Wtedy nad wschodnią, południowo-wschodnią i południową Europą ma się rozbudować rozległy wyż, który sprowadzi nad Bałkany, Europę Środkową i Wschodnią suche, zwrotnikowe powietrze. Początkowo mogą jeszcze pojawiać się burze, ale potem powinno być pogodnie, w większości kraju nawet bezchmurnie i raczej bez burz. Temperatura regularnie ma przekraczać 30oC. Największe upały prawdopodobnie będą przez kilka dni około 20 lipca; wtedy termometry mogą pokazać nawet 35-38oC w cieniu, a w nocy temperatura może wynosić nawet ponad 20oC. Niewykluczone, że zostaną pobite lokalne rekordy temperatury. Pod koniec miesiąca mogą nasuwać się nad Polskę zokludowane fronty atmosferyczne z zachodu Europy, które przyniosą znów gwałtowne burze mogące występować o każdej porze doby. Wtedy ma nieco się ochłodzić, ale w części regionów nadal około 30oC.
SIERPIEŃ
Na początku sierpnia znów na pogodę w Polsce ma wpływać wyż znad wschodniej Europy, więc będzie prawdopodobnie pogodnie i sucho, a temperatura będzie wynosiła 30-33oC. Taka pogoda być może utrzyma się do 10 sierpnia, a następnie na kilka dni nadciągną gwałtowne burze i miejscami bardzo intensywne opady deszczu do 70l/m2/dobę. Będą wtedy przechodzić bardzo zasobne w wilgoć niże genueńskie. Temperatura spadnie już prawie wszędzie poniżej 30oC i to już będzie koniec upałów w tym roku. W drugiej połowie miesiąca będą do nas napływać z zachodu niże atlantyckie, więc może często przelotnie padać deszcz i będzie już tylko około 18-22oC. Ciepłe i słoneczne dni będą występować raczej nielicznie. Poza tym, jeśli prognoza się sprawdzi, może w niektórych dniach silnie wiać. Noce po 25 sierpnia także znacznie chłodniejsze-z temperaturą nawet poniżej 10oC.
O prognozie na początek kolejnego roku szkolnego na razie nie ma co mówić. Myślmy o tym, co może nas czekać w pogodzie podczas wakacji. Należy jednak pamiętać, że to jest prognoza długoterminowa, która może się zawsze zmienić. Aby dokładnie wiedzieć, jaka będzie pogoda, proszę zaglądać na naszą stronę lub zgłaszać się do mnieJ.
ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI!